AutoSkupy24.pl

Skup samochodów Katowice - Śląsk

Skup samochodów osobowych, terenowych, dostawczych - prywatnych i firmowych. Atrakcyjne ceny - Gotówka od ręki - Zapytaj o wycenę auta naszego eksperta

Współwłasność to bardzo często wybierana opcja przy nabyciu pojazdu. Jednak często też budzi wiele pytań i wątpliwości. Jak wyglądają kwestie, gdy zdecydujemy się na sprzedaż danego auta? Czy bez zgody współwłaściciela można sprzedać samochód? Sprawdzamy!

Współwłasność samochodu – po co to?

Na początek warto ustalić, po co w ogóle stosuje się takie rozwiązania jak współwłasność samochodu. Co nam daje takie rozwiązanie? Jak się okazuje, dopisanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego daje nam wiele korzyści.

 Jakich dokładnie? Na pewno ma to istotny wpływ na składni ubezpieczenia OC, które pamiętajmy, że jest obowiązkowe. Co więcej, współwłasność samochodu sprawia, że możemy kupić z kimś samochód, a więc również z tego tytułu musimy ponieść tylko część kosztów.

Współwłasność samochodu – sprzedamy samochód bez zgody współwłaściciela czy nie?

Współwłasność samochodu nie jest to rozwiązaniem wolnym od wad, ponieważ jeśli dojdzie do nieporozumienia bądź zerwania kontakty ze współwłaścicielem danego pojazdu, to mogą wystąpić problemy. Czy w takich przypadkach uda nam się sprzedać samochód bez zgody współwłaściciela? 

Niestety nie ma takiej możliwości! Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju sprzedaż samochodu zarejestrowanego na dwie osoby może odbyć się wyłącznie za wiedzą oraz pisemną zgodą obu stron. Oznacza to, że konieczne jest złożenie dwóch podpisów na umowie kupna-sprzedaży. Jednak to wcale nie oznacza, że musimy dożywotnie korzystać z danego pojazdu. Istnieją pewne rozwiązania, które pomogą nam pozbyć się praw do samochodu. 

O czym mowa? W każdej chwili możemy sprzedać swoją część udziału w prawie do samochodu. Co więcej, do tego celu nie musimy prosić o zgodę współwłaściciela. Dzięki temu sami możemy rozwiązać swój problem, choć to wcale nie oznacza, że współwłaściciel, z którym nie mogliśmy się porozumieć, uniknie nieprzyjemności. W chwili, gdy zdecydujemy się na taki krok, to powinniśmy wiedzieć, że to może oznaczać utratę zniżek, jak również wpłynąć na wysokość OC.