AutoSkupy24.pl

Skup samochodów Katowice - Śląsk

Skup samochodów osobowych, terenowych, dostawczych - prywatnych i firmowych. Atrakcyjne ceny - Gotówka od ręki - Zapytaj o wycenę auta naszego eksperta

Współwłasność to bardzo często wybierana opcja przy nabyciu pojazdu. Jednak często też budzi wiele pytań i wątpliwości. Jak wyglądają kwestie, gdy zdecydujemy się na sprzedaż danego auta? Czy bez zgody współwłaściciela można sprzedać samochód? Sprawdzamy!

Współwłasność samochodu – po co to?

Na początek warto ustalić, po co w ogóle stosuje się takie rozwiązania jak współwłasność samochodu. Co nam daje takie rozwiązanie? Jak się okazuje, dopisanie drugiej osoby do dowodu rejestracyjnego daje nam wiele korzyści.

 Jakich dokładnie? Na pewno ma to istotny wpływ na składni ubezpieczenia OC, które pamiętajmy, że jest obowiązkowe. Co więcej, współwłasność samochodu sprawia, że możemy kupić z kimś samochód, a więc również z tego tytułu musimy ponieść tylko część kosztów.

Czytaj więcej...

Wielu z nas wydaje się, że posiadanie ubezpieczenia OC to zwykła formalność. Jednak okazuje się, że za brak ważnego ubezpieczenia OC pojazdu można wpakować się w poważne problemy. Jakie dokładnie kary wiążą się z brakiem ważnej polisy? Z jakimi karami trzeba się liczyć? Sprawdzamy!

Polisa OC pojazdu – co powinniśmy wiedzieć? 

Polisa OC zwana również ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej to rodzaj ubezpieczenia, które obejmuje rekompensatę szkód, do których dochodzi w wyniku spowodowania kolizji bądź wypadku drogowego. 

Ubezpieczenie OC zadziała wtedy, gdy na skutek użytkowania danego pojazdu wyrządzimy szkodę osobową lub rzeczową. Ma to jednakowo zastosowanie nie tylko wtedy, gdy nasz pojazd uczestniczy w ruchu, ale również, gdy do szkody dojdzie w czasie wsiadania i wysiada z auta, załadunku i jego rozkładu, a nawet w czasie postoju, czy garażowania.

Czytaj więcej...

Wydawać by się mogło, że właścicielami zakupionego samochodu stajemy się w chwili podpisania umowy kupna-sprzedaży oraz wniesieniem wcześniej ustalonej opłaty. Jednak to tylko teoria, ponieważ w praktyce czeka nas jeszcze przerejestrowanie samochodu. Ile czasu mamy na przerejestrowanie samochodu? Jak to zrobić? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!

Przerejestrowanie samochodu – kiedy należy to zrobić?

Jeśli samochód jest w posiadaniu jednej osoby i jest na nią zarejestrowane, to nie trzeba zaprzątać sobie głowy takimi sprawami, jak przerejestrowanie. W chwili, gdy samochód zmienia właściciela i to np. my stajemy się jego nowymi właścicielami, to już wtedy taki obowiązek powstaje.

Czytaj więcej...

Choć obowiązek przerejestrowania samochodu istnieje już od dawna, to wciąż dla wielu pozostaje tajemnicą. Co grozi osobom, które nie przerejestrują samochodu? Z jakimi karami trzeba się liczyć? Tego dowiesz się z poniższego tekstu!

Przerejestrowanie samochodu – kiedy jest konieczne?

Jeśli kupujemy nowy samochód, to nie musimy podejmować żadnych kroków, by go przerejestrować. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy wchodzimy w posiadanie używanego samochodu. W takich przypadkach nie tylko warto pomyśleć o przerejestrowaniu samochodu, ale jest to konieczność.

Czytaj więcej...

Czy możliwa jest sprzedaż auta bez przerejestrowania go najpierw na siebie? To jedno z coraz częściej pojawiających się pytań. Ty również je sobie zadajesz? Zajrzyj do poniższego tekstu, a dowiesz się wielu przydatnych informacji i rozwiejesz wątpliwości! 

Sprzedaż auta – jak to wygląda w praktyce?

Na początek warto ustalić, jak w ogóle wygląda sprzedaż auta. Co należy zrobić, by pozbyć się samochodu? Na pewno musimy znaleźć odpowiedniego nabywcę, który go od kupi. Jednak to nie wszystko, ponieważ trzeba też spełnić odpowiednie formalności z tym związane. 

Na pewno konieczne będzie sporządzenie umowy kupna-sprzedaży, która jest jednoznaczna z przeniesieniem praw własności do pojazdu na nowego nabywcę. To jednak nie wszystko, trzeba mu również przekazać wszystkie dokumenty związane z danym pojazdem, w tym np. kartę pojazdu, dowód rejestracyjny oraz polisę ubezpieczeniową.

Czytaj więcej...