Kiedy zmienić samochód? Czyli ile może przeżyć Twoje auto zanim je wymienisz

Niektórzy z nas są tak przywiązani do swoich kochanych samochodów, że są gotowi wydać dużo pieniędzy na zachowanie go jak najdłużej przy życiu. Ale rodzi się pytanie: czy zawsze warto tak robić? Czy nie lepiej czasem odpuścić, sprzedać auto np. do skupu samochodów, rozejrzeć za czymś nowszym i za zdobytą gotówkę ze sprzedaży naszego dawnego używanego auta nabyć lepszą maszynę?

Jeśli coś psuje się ze starym autem bardzo często nie warto w niego inwestować nowych części. Poszukiwanie części na tak zwanych szrotach staje się normą. Wiele auto skupów również przyjmuje na swoje stany różne części z aut powypadkowych i u nich można poszukiwać odpowiednich części do samochodu. Jest to duża oszczędność, ponieważ używane części są zazwyczaj nawet o dziesięć razy tańsze. A wiadomym jest, że stare auto nie potrzebuje już najnowszych części. Wielu mechaników współpracuje również z firmami figurującymi, jako auto skup i najczęściej kupują od nich większość części. Zdarza się również, że właściciele auto skupów prowadzą drugą działalność – właśnie warsztaty samochodowe i w ten prostu sposób mają stały dostęp do używanych części i po bardzo zachęcających cenach naprawiają auta. Znam takie miejsca w takich miejscowościach jak Nowy Targ, Tomaszów Lubelski, Kolbuszowa, Starachowice. Warto, więc zastanowić się czy taka forma oszczędności będzie dla nas dobra i dowiedzieć się gdzie taki warsztat w najbliższej okolicy się znajduje.

Wielu ludzi jest bardzo przywiązanych do swoich aut i jeżdżą nimi aż do samego końca, kiedy to każda część powie dość, dalej nie jadę. Nie ma już wtedy tak naprawdę, co zrobić z tym autem i dość ciężko byłoby go sprzedać jakiemuś kierowcy. Najczęściej kończy się to po prostu wycieczką na złom. Warto jednak przed tym wybrać się najpierw na auto skup, gdzie najczęściej uda nam się sprzedać auto. Jeśli nie, jako całość przyda się ono, jako części. Na auto skupach pracują zazwyczaj mechanicy i potrafią złożyć jedno porządne auto z części z 5 – 10 aut. Dlatego też za niewielką kwotę jesteśmy w stanie jeszcze sprzedać nasze ukochane autko. I skoro nie może już w całości poruszać się po mieście, to, chociaż jego części będą zasilać jakieś inny samochód, a może nawet więcej aut, bo będzie w stanie pomóc większej ilości? Takie podejście na pewno zmniejszy ból po oddaniu auta. Jednak złomowanie auta, brzmi dość drastycznie, szczególnie, kiedy byliśmy z nim mocno emocjonalnie związani.

Kradzieże samochodów w ostatnim czasie są bardzo często i wiele spraw na policji jest zgłoszonych i nierozwiązanych. I to także w mniejszych miastach jak Ostrowiec Świętokrzyski, Mielec, Jasło, Kraśnik, Zamość czy Gorlice. Jedną z dróg poszukiwania aut jest wizyta na pobliskich auto skupach. Dość często złodzieje starają się sprzedać na nich nawet całe auta, co oczywiście ze względów prawnych jest nie możliwe. Aby móc coś sprzedać konieczne jest okazanie dokumentu samochodu lub przynajmniej jego części, bez tego auto skup nie ma prawa przyjąć na stan samochodu. Nasz skup samochodów oferuje zakup samochodów bez pełnej dokumentacji. Inaczej jest, jeśli chodzi o części. Jest je łatwiej sprzedać i nie trzeba aż tylu d tego dokumentów. Jednak, kiedy policja sprawdza poszczególne auto skupy wreszcie dociera na konkretne ślady. Niestety często okazuje się, że dokumenty, które okazał sprzedający są fałszywe a pracownik nie jest w stanie dokładnie go opisać, żeby stworzyć portret pamięciowy. Nieraz złodzieje ryzykują sprzedając części na targach motoryzacyjnych, jednak nie jest to dla nich zbyt bezpieczne, więc starają się wybierać inną drogę – właśnie sprzedaży przez auto skupy.